Lakiesityksen suurin ongelma on, että työttömyysturvan kiristykset tulevat ennen riittäviä tukitoimia. Erityisen ongelmallisena liitto näkee ehdotuksen muistutuskäytännön poistamisesta.
”Työttömyysturvan ehtoja ollaan tiukentamassa muun muassa siten, että työnhakuvelvoitteen rikkomisesta seuraa suoraan seitsemän päivän karenssi ilman ennakkomuistutusta. Tämä on epäinhimillistä etenkin vaikeasti työllistyvien osalta eikä tue yhdenvertaisuutta,” sanoo Sininauhaliiton työllisyystoiminnan suunnittelija Jaana Joutsiluoma.
Jokaisen pitäisi saada tukea työllistymiseen
Liiton mukaan vaikeassa työmarkkina-asemassa olevat ihmiset eivät tule työllistymään sanktioiden voimalla.
”Lakiesitys on tehty selkeästi talous- ja työllisyysluvut edellä. Säätelyä kiristetään ilman, että varmistetaan riittävä tuki ihmisille, joiden asema työmarkkinoilla on jo valmiiksi heikko. Sanktion eivät toimi porkkanana. Sen sijaan pitäisi kysyä, miten varmistamme, että jokainen saa tarvitsemansa tuen työllistymiseen,” sanoo Joutsiluoma.